Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Jakość zdjęć z kamery i aparatu w Xiaomi Popcophone F1

Pocophone f1 to pierwszy smartphone firmy Xiaomi, który zachwyca coraz większą liczbę użytkowników. Produkt z półki cenowej 1500 zł nierzadko przebija jakością droższych flagowców. Jak natomiast wygląda jakość robionych zdjęć oraz nagrywanych filmów?

Xiaomi Pocophone F1 - aparat

W tym modelu zastosowano podwójny aparat tylni. Pierwszy posiada 12 megapikseli i przysłonę f/1.9. Drugi natomiast, pełniący bardziej funkcję sensora, wyposażony jest w 5 megapikseli oraz przysłonę f/2.0 i odpowiada przede wszystkim za głębię ostrości.

Najmocniejszy jest aparat przedni - 20 megapikselowy z przysłoną f/2.0, który zapewnia nam dobrej jakości selfie.

Charakterystyka

Aparat Xiaomi Pocophone f1 posiada kilka bardzo ważnych elementów, które poprawiają jakość zdjęć. Jest to przede wszystkim tryb sztucznej inteligencji.

Na czym ona polega? Rozpoznaje obiekty w kadrze, by wykonywane zdjęcia były jeszcze lepszej jakości. Na przykład, gdy chcemy zrobić zdjęcie krajobrazu przy mocno świecącym słońcu, smartphone wyposażony w AI rozpozna taką scenerię i uruchomi odpowiedni tryb fotografowania. Dzięki temu, aparat automatycznie dobiera pożądane parametry i sprawia, że nasycenie kolorów czy balans bieli są poprawnie ustawione. Warto wspomnieć, że przednia kamera Xiaomi Pocophone f1 wykrywa 10 różnych scen, a tylna aż 206 scen z 25 kategorii.

Kolejną pozytywną cechą tego telefonu jest tryb rozmywania tła. Dzięki umieszczonemu na tylnej części urządzenia sensorowi, jesteśmy w stanie poprawnie odseparować pierwsze tło od drugiego, co daje wyjątkowy efekt zwłaszcza przy zdjęciach portretowych. Zarówno przednia, jak i tylna kamera posiada takie możliwości, dzięki czemu możemy osiągnąć całkiem satysfakcjonujący efekt bokeh.

Aparat Xiaomi Pocophone f1

W smartphonie Pocophone całkiem nienagannie działa rozwiązanie HDR, które zwiększa zakres rozpiętości pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami. Dzięki temu różnica między najciemniejszymi a najjaśniejszymi kolorami na zdjęciach może być znacznie większa, co bardzo ułatwia ich wykonywanie w zacienionych miejscach lub na bardzo mocnym słońcu.

Trudność mogą stwarzać natomiast zdjęcia wykonywane nocą przy słabszym oświetleniu zewnętrznym. Aparat w Xiaomi Pocophone F1 nie jest wyposażony w optyczną stabilizację, która może powodować utratę szczegółów, rozmycia lub szumy.

Jakość zdjęć w trudnych warunkach

Kamera w tym modelu całkiem dobrze sprawdza się w pochmurne dni. Użytkownicy bardzo chwalą sobie wspomnianą wcześniej, poprawnie działającą funkcję HDR. Także przedni aparat zaskakująco dobrze się sprawdza, np. przy kiepskim oświetleniu. Pochwalić więc można w tym przypadku rewelacyjnie funkcjonujący balans bieli.

Zdjęcia nocne wykonywane przez Xiaomi Pocophone f1, jak na aparat w tym przedziale cenowym, wychodzą całkiem nieźle. Osoby niewymagające, które nie do końca rozumieją jak ustawiać odpowiednie parametry, muszą mieć jednak świadomość, że fotografie w niekorzystnym, nocnym oświetleniu nie będą tak dobrej jakości jak za dnia. Warto więc zamiast trybu automatycznego, użyć tego ręcznego, by pozbyć się wszelkich pojawiających się szumów.

Filmy

Kamera Xiaomi Pocophone f1 nagrywa filmy 4K 30 kl/s i Full HD 30 kl/s w trybie podstawowym i maksymalnie Full HD 240 kl/s w trybie zwolnionego tempa. Osoby posiadające ten telefon twierdzą, że jakość wideo w dobrych warunkach oświetleniowych jest dobra, kolory nasycone, a autofocus działa sprawnie i bez zarzutów.

W trybie FULL HD 30 fps zastosowano stabilizację cyfrową. Natomiast elektroniczna stabilizacja obrazu (EIS) sprawia, że jest on bardzo dobrze ustabilizowany i nie pływa, jednak nieco gorzej działa w najwyższej rozdzielczości 4K.

Zdjęcia Xiaomi Pocophone f1 to kwestia dyskusyjna. Jednak warto zwrócić uwagę na stosunek ceny do jakości. Ten telefon, który można kupić na polskim rynku za około 1500 zł, posiada wiele funkcji zastosowanych w znacznie droższych modelach. Jeśli więc nie pragniemy robić zdjęć na podobieństwo tych, wykonywanych aparatem lustrzanym, jednak wciąż chcemy być z nich dość usatysfakcjonowani, będzie to telefon idealny dla nas.