Gry

Czy gry kinect xbox 360 działają na xbox one?

image

Kiedy Phil Spencer potwierdził, że tytuły Kinect na konsolę Xbox 360 nie będą zgodne z konsolą Xbox One, podobnie jak żadne inne akcesoria ani urządzenia peryferyjne dla konsoli Xbox 360, na wielu graczy padł blady strach.

Zgodność

Jednak już podczas konferencji prasowej Microsoft ogłoszono, że przyszła aktualizacja konsoli Xbox One sprawi, że Xbox One będzie wstecznie kompatybilny z grami na konsolę Xbox 360. Okazało się, że była to jedna z największych niespodzianek podczas wszystkich konferencji prasowych na E3, a fani na całym świecie świętowali fakt, że dziedzictwo Xbox 360 będzie żyło przez cały okres życia Xbox One. Ponieważ Kinect był integralną częścią początkowego ekosystemu Xbox One, wielu zakładało, że ta wsteczna kompatybilność będzie dotyczyła również gier Kinect na konsolę Xbox 360. Jednak, jak się okazuje, tak nie jest. Aby uzyskać wsteczną kompatybilność z Xbox 360, Xbox One będzie po prostu symulował oprogramowanie Xbox 360, co oznacza, że żadne z dodatkowych akcesoriów ani urządzeń peryferyjnych wydanych na Xbox 360 przez lata nie będzie działać podczas grania w gry 360 na Xbox One. W pewnym momencie Microsoft był nieugięty, ogłaszając, że Xbox One nigdy nie zostanie sprzedany bez Kinect, ale ostatecznie poddał się i zaczął sprzedawać systemy Xbox One bez urządzenia Kinect. Od tego czasu Xbox One zdołał znacznie poprawić swoją sprzedaż, a nawet wyprzedzić PS4 na listach sprzedaży.

Kinect

W większości tytuły Kinect na konsolę Xbox 360 były uważane za przeważnie przeciętne. Rzadko kiedy gry Kinect na konsolę Xbox 360 spotykały się z dużym uznaniem krytyków, z wyjątkiem serii Dance Central firmy Harmonix. Microsoft starał się jak najlepiej wykorzystać Kinect w ciągu ostatnich kilku lat. Zaskakujące w tej wiadomości jest to, że urządzenie Xbox One Kinect najwyraźniej nie może odtwarzać tytułów Kinect na konsolę Xbox 360. Biorąc pod uwagę fakt, że Kinect Xbox One jest znacznie bardziej zaawansowany niż Xbox 360, można by przypuszczać, że poradzi sobie z tym bez problemu. Wygląda na to, że tak nie jest, a brak dodatkowych starań, aby gry 360 Kinect były kompatybilne wstecz, to tylko kolejny znak, że producenci w dużej mierze rezygnują ze wsparcia sprzętu.

Wsteczna kompatybilność Xbox One z Xbox 360 pojawi się jeszcze w tym roku, ale członkowie Xbox One Preview mogą już teraz sprawdzić tę funkcjonalność. Kompatybilność wsteczna to główna cecha wszystkich konsol nowej generacji. W przeciwieństwie do PS5, który jest kompatybilny tylko z PS4, Xbox Series X i S są kompatybilne ze wszystkimi poprzednimi systemami Xbox. Oznacza to, że wiele gier na Xbox, Xbox 360 i Xbox One będzie działać na Xbox Series X i S. Jeśli posiadasz cyfrowe tytuły dla tych systemów, zostaną one automatycznie przeniesione po zalogowaniu się na konto Microsoft. Fizycznie możesz umieścić dysk w konsoli Xbox Series X, aby odebrać i pobrać grę. Microsoft twierdzi, że wiele gier zostanie nawet ulepszonych dla Xbox Series X i S, gdzie możliwa będzie gra z wyższą liczbą klatek na sekundę i rozdzielczością.