Dysk SSD i dysk HDD. Od czego zależy prędkość zapisu i odczytu?

image

Dyski SSD i HDD są coraz częściej obecne w kontekście akceleracji komputera.

Rodzaje pamięci komputera

Pamięć w komputerze to miejsce, w którym przechowywane są dane. Pamięć jest podzielona na efemeryczną (na przykład pamięć o dostępie swobodnym lub RAM), która zachowuje dane tylko tak długo, jak komputer jest uruchomiony, i trwała (nieulotna), która zachowuje dane nawet po zaniku zasilania. Można je również podzielić na kategorie według urządzenia, a raczej według typu. Można rozróżnić nośniki magnetyczne (na przykład dyski twarde HDD, SSHD), optyczne, półprzewodnikowe i pamięci flash.

Jak działają różne typy dysków komputerowych

Dyski twarde HDD to magnetyczne nośniki danych. Do ich odczytywania służy specjalna, ruchoma głowica, która porusza się po okrągłych płytkach magnetycznych służących do przechowywania danych, a tym samym wyszukuje pliki. Nośniki SSD są klasyfikowane jako pamięci flash zbudowane wyłącznie z komórek NAND Flash. Pozwala to na znacznie szybsze odczytywanie i zapisywanie plików na dysku SSD - wszystko dzięki temu, że odczyt odbywa się bez udziału ruchomych elementów. Części ruchome muszą dotrzeć do lokalizacji pliku i nie mogą znajdować się w wielu lokalizacjach jednocześnie (co dodatkowo spowalnia odczytywanie lub zapisywanie wielu plików).

Głośność podczas pracy i odporność na uszkodzenia

Ruchome elementy są również odpowiedzialne za hałas generowany podczas pracy dysku. Pozbawione tych ruchomych części dyski SSD działają ciszej. Do tego są też bardziej odporne na uszkodzenia. Ponadto dyski SSD mają szereg innych zalet - są bardziej energooszczędne i nie wymagają defragmentacji.

Wydajność, stabilność termiczna i bezpieczeństwo danych

Dyski twarde mają również wiele zalet. Najważniejszą jest stosunek objętości do ceny - bez problemu można znaleźć duży dysk twardy (np. 2 TB) w dobrej cenie. Dyski twarde znacznie lepiej nadają się do przechowywania plików i dokumentów - głównie ze względu na to, że zapewniają więcej miejsca na dane. Są też bardziej odporne na wysokie temperatury. W przypadku awarii dysku twardego możesz przywrócić jego zawartość. W przypadku dysku SSD utrata danych jest zwykle nieodwracalna, a ich odzyskanie jest czasochłonne i kosztowne.

Co decyduje o szybkości

W przypadku dysków komputerowych - HDD i SSD - szybkość zapisu i odczytu zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Dyski HDD są bardziej mechaniczne, co w niektórych przypadkach może spowolnić proces odczytu i zapisu. Dyski SSD nie mają ruchomych części mechanicznych, dzięki czemu zapis i odczyt są szybsze niezależnie od lokalizacji plików na dysku. W przypadku dysków twardych duży wpływ na prędkość działania ma prędkość obrotowa (obr / min), tj. liczba obrotów tarczy na minutę. Im jest większy, tym szybciej dysk twardy reaguje na polecenia. Najlepiej wybrać model, który ma prędkość 7200 obr / min. Ma to większy sens w przypadku dysku, który będzie używany do przechowywania systemu operacyjnego i programów.

Pojemność dysku

Oczywiście zawsze ważna jest kwestia pojemności dysku i ilości wolnego miejsca - dysk twardy z co najmniej 10% wolnego miejsca będzie działał szybciej. Wielkość pamięci podręcznej jest bardzo ważna, co przyspiesza dostęp do danych. W tej chwili na rynku można znaleźć modele, które posiadają 128 lub 256 MB pamięci podręcznej.