Biznesowy laptop musi „umieć” coś więcej niż tylko wysyłać e-maile i łączyć się z Internetem - musi być niezawodny i równie łatwy w użyciu do pracy w domu, jak do pracy biurowej. Krótko mówiąc, potrzebujesz wydajnej maszyny z najnowszymi i najlepszymi funkcjami wewnętrznymi, a także najlepszej wydajności i żywotności baterii. Jeśli jest smukły i kompaktowy – łatwo go będzie przenosić z miejsca na miejsce. Te kwestie są ważne, niezależnie od tego, czy masz mały start-up, dużą firmę czy jednoosobowy zespół w biurze domowym.
Spośród wielu laptopów na rynku trzeba wybrać taki, który przy połączeniu wszystkich niezbędnych parametrów technicznych będzie estetyczny, funkcjonalny i stosunkowo tani. Po pierwsze, laptop musi być na tyle lekki, aby bez problemu zabrać go do biura - najlepiej do 2,2 kg. Po drugie ważna jest wydajność, którą zapewnia mocny dwurdzeniowy procesor (Intel Core 2 Duo) o taktowaniu 1,8 GHz i co najmniej 1 GB pamięci RAM. Po trzecie, nie można obejść się bez pełnego zestawu modułów komunikacji bezprzewodowej i kablowej - współczesny biznesmen, zwłaszcza „w drodze”, potrzebuje kontaktu ze światem zewnętrznym. W każdej firmie istnieją poufne informacje, które często muszą być przechowywane na laptopie. Powinien mieć zatem wszelkiego rodzaju zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą, od banalnego zamka (Kensington) po skaner linii papilarnych. I wreszcie, jeśli praca (lub wypoczynek) wymaga użycia jakichkolwiek „ciężkich” aplikacji graficznych, to wybierając laptopa, powinieneś skupić się na dobrym jakościowo adapterze graficznym. W przeciwnym razie karta graficzna zintegrowana z chipsetem, która nie ma własnych zasobów, „pożyczy” pamięć RAM z systemu, nieuchronnie spowalniając jego działanie.
Oprócz ogólnych punktów wymienionych powyżej istnieje wiele godnych uwagi szczegółów, których lista zależy od celu, w jakim kupujemy laptopa. Ci, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z komunikacji wideo w Internecie (do rozwiązywania problemów biznesowych lub komunikacji z rodziną), nie obejdą się bez kamery internetowej o rozdzielczości co najmniej 0,3 megapiksela. Przy częstych wyjazdach, wygodnie jest mieć gniazdo karty SIM w samym laptopie - nie musisz tracić czasu na instalowanie dodatkowego oprogramowania i podłączanie telefonu komórkowego do komputera. Kolejnym użytecznym elementem jest obecność zintegrowanych slotów na karty pamięci, przy czym warto upewnić się, że wbudowany czytnik kart obsługuje karty wymaganego typu, na przykład z aparatu fotograficznego.
Pierwsza kategoria obejmuje notebooki o wadze 2,0-2,4 kg. Ta nazwa skrywa całą linię, ale mamy na myśli najbardziej produktywny i najbardziej kompaktowy model z dwoma rdzeniami Intel Core 2 Duo (2 GHz) i 1 GB pamięci RAM (można rozszerzyć do czterech). Wymiary urządzenia (335x27x237 mm) i waga (2,33 kg) są zgodne z 14-calową matrycą o rozdzielczości 1440 × 900. Laptop wyposażony jest w kartę graficzną nVidia Quadro NVS 140M, która posiada własne 128 MB pamięci i pozwala na podłączenie wielu monitorów jednocześnie.