Jaki fotel dla gracza? Wybieramy fotel gamingowy

image

Fotel dla gracza należy dobrać na podstawie wzrostu i wagi użytkownika. Dlatego zwróć uwagę na wymiary fotela, materiały obiciowe, mechanizmy.

Jakie powinno być siedzenie krzesła komputerowego?

Fotel do gier przy komputerze powinien mieć miejsce o średniej sztywności tak, aby masa ciała nie naciskała na kręgosłup. Krzesło z miękkim siedziskiem prowadzi do rozwoju skrzywienia kręgosłupa i różnych chorób narządów miednicy. Na twardym siedzisku jesteśmy zmuszeni do regularnej zmiany postawy, co poprawia ukrwienie okolicy miednicy. Jednak spędzanie czasu na twardym siedzeniu jest nadal problematyczne. Wysokość siedziska musi odpowiadać wysokości podudzia. Fotel komputerowy musi być wyposażony w mechanizm podnoszący, który umożliwi regulację wysokości siedziska. Wysokość powinna być taka, aby stopy całą powierzchnią dotykały podłogi. W tym przypadku kolana znajdują się na poziomie lub poniżej stawów biodrowych (kąt zgięcia pod kolanem 90⁰ -130⁰). Wymiary siedziska - zalecana głębokość siedziska to około 2/3 długości uda. Stabilność w okolicy miednicy ma ogromne znaczenie, dlatego wskazane jest siedzenie na siedzisku nie głębiej niż 2/3 długości bioder, ponieważ ta pozycja zapewnia podparcie guzków kulszowych (kości w okolicy miednicy), co zapewnia stabilność w okolicy miednicy, a także zmniejsza obciążenie kręgosłupa i utrzymuje jego naturalne ugięcie. Jeśli wolisz głęboką pozycję siedzenia, upewnij się, że głębokość krzesła odpowiada długości uda.

Jakie powinny być podłokietniki fotela do gier?

Jeżeli podczas gry przy komputerze przedramiona rąk leżą całkowicie na stole, a podłokietniki są używane w okresach odpoczynku - odchylonych do tyłu na oparciu krzesła, wówczas zaleca się, aby opierając się o podłokietniki łokcie od wewnątrz, były ustawione pod kątem od 90⁰ do 120⁰. Ta pozycja rąk jest uważana za najwygodniejszą i zmniejsza napięcie w okolicy ramion i łokci. W takim przypadku odległość od siedzenia do przedramienia będzie mniejsza niż w pozycji wyprostowanej. Wysokość od siedziska podłokietników nieregulowanych wynosi od 17 cm do 24 cm. Podłokietniki z regulacją wysokości to optymalne rozwiązanie. Jeśli z jakiegoś powodu podłokietniki ci przeszkadzają, możesz wybrać fotel bez podłokietników lub zwrócić uwagę na fotele z podłokietnikami mocowanymi tylko do siedziska. W przypadku takich krzeseł podłokietniki nie przenoszą obciążenia strukturalnego i można je zdjąć.

Kształt oparcia fotela.

Dla większego komfortu oparcie fotela komputerowego powinno być ukształtowane anatomicznie, z podparciem lędźwiowym, aby dopasować się do linii pleców. Jeśli oparcie jest proste lub podparcie lędźwiowe jest niewystarczające, pod oparciem można zastosować poduszkę ortopedyczną. Aby utrzymać plecy w pozycji siedzącej, należy usiąść prosto bez pochylania się, prostować ramiona, prostować szyję i nie odchylać się do tyłu. Jeśli siedzisz prawidłowo, nie ma potrzeby opierania się o oparcie, zachowując naturalne ugięcie kręgosłupa w dolnej części pleców. Nawyk ciągłego odchylania się do tyłu prowadzi do nieprawidłowego rozłożenia obciążenia siłą wzdłuż kręgosłupa. W efekcie pojawia się ból pleców. Aby tego uniknąć, najlepiej siedzieć bez opierania się o oparcie fotela.