Jaki tablet graficzny wybrać? Poradnik zakupowy

image

Od czego zacząć wybierać tablet graficzny? Zawsze warto zacząć od trzech podstaw: umiejętności, celów i budżetu. Nie ma potrzeby kupowania tabletu graficznego w oczekiwaniu na wzrost. Za półtora do dwóch lat producenci zaktualizują swoje linie, a ty będziesz chciał kupić coś nowego i bardziej odpowiedniego Nie zastanawiaj się też, z jakimi programami są kompatybilne tablety. Wszystkie nowoczesne tablety są regularnie wspierane przez aktualne oprogramowanie, a ich sterowniki są potrzebne tylko do programowania dodatkowych przycisków i rozszerzania funkcji. Wielu profesjonalistów w końcu przestaje używać myszy i pracuje tylko na tablecie - zarówno w specjalistycznym oprogramowaniu, jak i w systemie operacyjnym.

Większość nowoczesnych tabletów jest przystosowana do użytku przez osoby leworęczne i praworęczne. Tylko bardzo tanie lub stare modele nie obsługują tej funkcji. Ważne jest również, aby wiedzieć, że obszar roboczy jest zawsze mniejszy niż wymiary samego urządzenia.

Wybierając tablet graficzny należy przede wszystkim skupić się na celu jego użytkowania. Na przykład linia budżetowa WACOM Intuos została zaprojektowana specjalnie dla początkujących artystów i projektantów: przeznaczona do cyfrowej edycji zdjęć i ilustracji, tworzenia komiksów, postaci i innych artystycznych obrazów. Jeśli twoja praca wiąże się z koniecznością szybkiego tworzenia szkiców i prezentacji oraz edycji tekstów, to zwróć uwagę na modele z serii One by Wacom. Takie tablety mają optymalny zestaw funkcji i są dość łatwe w obsłudze - poradzą sobie z nimi zarówno początkujący, jak i bardzo młodzi użytkownicy. A linia WACOM Intuos Pro to narzędzie, którego potrzebuje każdy profesjonalny artysta lub projektant. Jeśli porównamy funkcjonalność produktów japońskiej marki z chińskimi odpowiednikami, takimi jak Huion, to nie są one dużo gorsze, a czasem wręcz przewyższają WACOM. Jednak tutaj warto wziąć pod uwagę takie niuanse, na przykład czułość kąta nachylenia pióra względem tabletu, co jest zaletą WACOM.

Wszyscy producenci dzielą modele według zadań i obecności dodatkowych funkcji, szybkości reakcji, rozmiaru urządzenia.

Początkujący - tablety tego poziomu są odpowiednie dla początkujących, do użytku hobbystycznego, dla dzieci i do biura.

Zaawansowany - z tymi tabletami można pracować przy zawodowych projektach, zwykle mają kilka programowalnych przycisków, dobrą reakcję, rogi i duży obszar roboczy. Są odpowiednie dla autorów z doświadczeniem: artystów, projektantów, ilustratorów, architektów, projektantów, artystów 2D i 3D ( projektantów gier ), animatorów.

Tablety różnią się dokładnością wprowadzania danych, przekątną powierzchni roboczej, dostępnością ekranu i innymi parametrami. Tablet A3 nie zawsze jest łatwy w użyciu - jest nieporęczny. Jednak już tablety A4 i A5 świetnie nadają się do codziennych zadań. Są kompaktowe i łatwe do przenoszenia.

Rozdzielczość wyświetlacza

Tutaj wszystko jest proste: im wyższa rozdzielczość, tym wyższa dokładność urządzenia. Jednak wraz z jakością tabletu jego cena rośnie. Początkującym polecamy tablety o rozdzielczości 2500 lpi lub większej - to wystarczy.

Czułość rysika

Im wyższy, tym dokładniej tablet odbiera twoje działania. Czułość nacisku mierzona jest na poziomach i wynosi od 512 do 8 192. Zalecamy rysik o czułości 1 024–2 048 i wyższej.