Playstation 4

image

Konsola do gier Sony PlayStation 4 jest w sprzedaży od dłuższego czasu i nadal cieszy się dużą popularnością. Do tej pory sprzedano ponad 40 milionów konsol i 270 milionów gier na PS4. Około 2,5 roku po pierwszym wydaniu, PlayStation 4 zyskało miano najlepszej konsoli do gier na rynku. Wysoka wydajność i wyrafinowane oprogramowanie postawiły PS4 w czołówce świata konsol. Dzięki ogromnemu wyborowi wysokiej jakości gier użytkownicy mogą cieszyć się konsolą przez miesiące bez przerwy.

Dane techniczne Sony PlayStation 4

• Procesor Układ APU AMD „Jaguar”

• Liczba rdzeni procesora osiem

• Szybkość zegara procesora 1,6 GHz

• GPU 18 rdzeni obliczeniowych

• Taktowanie GPU 800 MHz

• API DirectX 11.2, OGL 4.4

• Urządzenie pamięci masowej 500-1000 GB, 2,5-calowy dysk twardy / SSD

• Napęd Blu-ray

• Interfejsy WLAN-n, Bluetooth, LAN, 2x USB 3.0, AUX, Audio (optyczne)

• Kontroler DualShock 4

Biorąc pod uwagę słabą konkurencję ze strony Nintendo i Microsoftu, przyszłość Sony na tym rynku wygląda różowo.

Zalety Playstation 4

+ Większość gier w rozdzielczości 1080p

+ Świetny kontroler do gier

+ Łatwa wymiana dysku twardego

+ Wiele gier

+ Różne kolory obudowy

+ Szeroka gama opcji systemu operacyjnego

Minusy

- Hałaśliwy wentylator

- Moc komputerów do gier jest wciąż większa

- Wciąż nie ma PlayStation Now

- Kamera PS4 jest prawie bezużyteczna

Od pierwszego wydania konsoli producent poprawił kilka rzeczy - chociażby w zakresie oprogramowania. Jednak Sony również nieznacznie zmodernizowało komponent sprzętowy, wypuszczając na rynek nową wersję, która jest lżejsza i zużywa mniej energii. Etui robi dobre wrażenie wysoką jakością wykonania, jego kształty są proste i jednocześnie eleganckie. Wygląd urządzenia będzie świetnym wizualnym dodatkiem do każdego telewizora czy kina domowego. Kanciasty kształt ma małe wycięcie z przodu i z każdej strony. Zawiera napęd Blu-ray i dwa porty USB 3.0 na panelu przednim.

Z tyłu znajduje się wejście na kabel elektryczny, wyjście HDMI, gigabitowy port LAN i optyczne wyjście audio, a także AUX dla w dużej mierze nieużywanej kamery PlayStation.

Architektura PC oparta na AMD

Specyfikacje techniczne PlayStation 4 są dobrze znane. Kluczowe komponenty obejmują procesor AMD z ośmioma rdzeniami i potężnym zintegrowanym rdzeniem wideo, 8 GB pamięci GDDR5 RAM i 2,5-calowy dysk twardy o pojemności 500 GB lub 1000 GB. Dobra wiadomość jest taka, że dysk twardy można bardzo łatwo wymienić. Zasadniczo można użyć dowolnego 2,5-calowego dysku twardego o grubości mniejszej niż 9,5 mm jak dysk Seagate Spinpoint M9T 2 TB lub Seagate Backup Plus Slim 2 TB.

Wygodny kontroler

Kontroler do PS4 o nazwie Dualshock 4 jest bardzo wygodny w dłoni. Jakość wykonania jest dobra, nie ma ostrych krawędzi ani kanciastości, które mogłyby przeszkadzać w grze. Oprócz słynnych „przycisków PlayStation” są jeszcze dwa drążki analogowe, które są umieszczone na tej samej wysokości. Ponadto są dwa wyzwalacze i dwa klawisze wyzwalania, pad kierunkowy i przycisk Opcje. Nowością jest przycisk Udostępnij, który umożliwia dzielenie się najlepszymi wrażeniami z gry w sieci PlayStation. Dodatkowo w górnej części znajduje się małe pole dotykowe, a wewnątrz znajduje się zintegrowany moduł PS Move, który na PS3 został wykonany jako osobny kontroler.