PlayStation 5 czy Xbox Series X? Porównanie konsol nowej generacji

image

Wojna konsolowa między Sony a Microsoftem trwa już prawie 20 lat, bez wyraźnego faworyta. W tym roku konkurenci zbliżyli się do siebie jak najbliżej - premiery PlayStation 5 i Xbox Series X dzieli zaledwie kilka dni, urządzenia używają podobnego sprzętu i są wypuszczane w tej samej cenie. Jednak jednocześnie podejście firm do gier i konsumentów w 2020 roku okazało się zupełnie inne. Wybierając konsolę do gier, którą kupujemy średnio na kolejne 7-8 lat, należy brać pod uwagę następujące parametry.

1. Obie platformy mają własną bibliotekę gier. Na PlayStation skład obiektywnie już wygląda lepiej – mamy tu wiele gatunków, a nawet nowego „God of War” z podtytułem „Ragnarok”.

2. Cena. Najbardziej przystępną cenowo następną generacją jest Xbox Series S.

3. Przejście z poprzedniej generacji. Tutaj wszystko jest bardzo proste - obie firmy, choć na nieco inne sposoby, zapewniają wsparcie kompatybilności wstecznej dla swoich nowych urządzeń.

A jeśli tradycyjnie grasz na Xbox One od 2013 roku, przejście do obozu Sony będzie prawie tak samo trudne emocjonalnie i technicznie, jak zmiana religii. Jeśli zmienisz Xbox One na Xbox Series X (S) lub z PS4 na PS5 - wszystkie gry, wszystkie zakupy i wszystkie osiągnięcia zostaną przeniesione na nową konsolę. Dla tych, którzy do tej pory nie mieli konsoli, ale mają chęć i możliwość zapoznania się ze światem konsolowej rozrywki, są dwie możliwości.

Pierwsza. Jeśli potrzebujesz konsoli tylko po to, aby grać ze znajomymi na wakacjach w „FIFE” lub w weekend, odbyć kilka meczów w Fortnite lub Apex Legends - na pewno lepszy będzie Xbox Series S. Jest to idealny punkt wyjścia pod każdym względem dla tak zwanych casualów.

Dla tych, którzy oczekują nieco więcej od gier, jedynym wyborem jest PlayStation. Na dziś niewiele wiadomo o rzeczywistej wydajności konsol, jedyne, co mamy, to informacje marketingowe od producentów. Zarówno Microsoft, jak i Sony miały przypadki problemów z uruchomieniem.

Nowa generacja konsol jest pierwszą, w której klienci muszą wybierać nie tylko między producentami, ale także między poszczególnymi modelami różniącymi się nie tylko pojemnością. Podejścia Microsoftu i Sony w kwestii stworzenia budżetowej wersji urządzenia były jak zawsze fundamentalnie inne. PlayStation 5 jest dostępne w chwili premiery w dwóch wersjach - z napędem Blu-ray i bez. Według producenta nie ma innych różnic między urządzeniami. Na pierwszy rzut oka zalety wersji bezdyskowej wydają się niezaprzeczalne. Jest znacznie tańszy, a fizyczne wydania gier z roku na rok wydają się coraz bardziej archaiczne. Niemniej jednak zwykłe PS5 ma też swoje zalety.

Xbox jest bardziej skomplikowany. Budżetowa seria S jest nie tylko pozbawiona stacji, ale także wyposażona w słabszy sprzęt. W związku z tym konsola jest w stanie zapewnić maksymalną rozdzielczość 1440p w porównaniu z 4K w serii X. To odstraszy wiele osób, ale jeśli nie masz telewizora 4K, nie powinno to stanowić problemu. Xbox Series S jest też znacznie bardziej kompaktowy niż starszy model. Microsoft i Sony toczyły w tym roku bardzo żmudną wojnę cenową - nikt nie chciał najpierw pokazać swoich kart, aby móc wystosować lepszą ofertę dla swoich klientów. W rezultacie sytuacja została rozwiązana przez wyciek informacji poufnych.