Jak wybrać mysz do FPS?

image

Doświadczeni gracze rozumieją, że wynik gry często zależy od różnych drobnych szczegółów, takich jak czułość elementów sterujących i ich wygoda. Aby rozgrywka była jak najbardziej przyjemna, musisz zaopatrzyć się w wygodną mysz.

Waga i konstrukcja

Dobra mysz powinna być przede wszystkim wygodna. Niewystarczająca waga urządzenia lub wady w jego konstrukcji mogą negatywnie wpłynąć na rozgrywkę, dlatego warto wybrać najwygodniejszy model. Płynny ruch kursora zależy od ciężaru myszy; optymalna wartość tego parametru to 100-120 gramów. Kupując sprzęt, przetestuj go, trzymaj w dłoni i wybierz model, który będzie dla ciebie najwygodniejszy;

Rozdzielczość DPI

Parametr ten odpowiada za szybkość reakcji kursora na ruch manipulatora. W przypadku komputera biurowego optymalna wartość tego parametru to 800-1200 DPI. Jednak dla graczy, którzy lubią dynamiczne RPG i gry akcji, lepiej wybrać mysz o wysokiej rozdzielczości DPI, na przykład 4000.

Typ czujnika i liczba kluczy

Ze względu na rodzaj czujnika rozróżnia się dwa typy myszy komputerowych: laserowe i optyczne. Te pierwsze obsługują wysokie rozdzielczości DPI (do 16000), a drugie są bardziej niezawodne i wytrzymałe. Ponadto mysz do gier zwykle ma dodatkowe klawisze. To, czy ich potrzebujesz, czy nie, zależy od tego, w co wolisz grać, ale w większości przypadków okazują się przydatne. Czujnik to najważniejsza część myszy do gier, przynajmniej jeśli chodzi o strzelanki, w których trzeba szybko się rozejrzeć i celnie strzelać. Zły czujnik spowoduje nadmierne przyspieszenie - gdy luneta gwałtownie wzniesie się w górę lub nagle przesunie się po ekranie w stanie spoczynku. Dobry czujnik powinien rejestrować każdy ruch myszy po macie z maksymalną dokładnością - nawet gdy jest ona podniesiona z powierzchni. Jest to mniej istotne w przypadku gier, w których nie trzeba szybko i dokładnie najeżdżać kursorem na cel, ale nadal lepiej zwrócić uwagę na ten parametr.

Większość nowoczesnych myszy wykorzystuje czujniki laserowe, ponieważ mają one wyższą rozdzielczość. Dzięki temu pozycjonowanie kursora będzie dokładniejsze, a prędkość jego ruchu będzie większa. To ważne dla posiadaczy monitorów 4K. Niektóre zaawansowane myszy wykorzystują podwójny czujnik laserowy: jeden odpowiada za pozycjonowanie myszy, drugi służy do obliczania odległości do płaszczyzny, gdy manipulator jest oderwany od powierzchni. Mysz LED jest mniej szybka, mniej dokładna i zużywa więcej energii w trybie bezprzewodowym.

Jakość wykonania

Ważna jest również jakość wykonania myszy. Kółko przewijania nie powinno się na przykład blokować. Dobrze zmontowany manipulator nie powinien mieć luźnych lub grzechotających części. Przez grzechotanie nie mam na myśli głośnego klikania przycisków. Przyciski nie powinny być naciskane na siłę ani przyklejane, ani nie powinny poruszać się z boku na bok. Dobra mysz do gier powinna mieć ochronę przed przypadkowymi naciśnięciami przycisków, a także ważne jest, aby mechaniczne przełączniki przycisków wytrzymały dużą liczbę kliknięć. Przed zakupem upewnij się, że kółko przewijania nie trzęsie się ani nie przesuwa z boku na bok. Jeśli pomija kroki podczas przewijania i ogólnie zachowuje się niespójnie, jest to oznaka słabej kompilacji.