Jak wybrać mysz do gier?

image

To jak działa nasza mysz jest kluczowym elementem w przypadku większości gier komputerowych. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać mysz do gier?

Czas reakcji i maksymalne przyspieszenie

Czas odpowiedzi określa, jak długo sygnał jest przesyłany z myszy do komputera. Im krótszy czas odpowiedzi, tym lepiej. Większość modeli gier ma czas odpowiedzi jednej milisekundy przy częstotliwości odpytywania 1000 Hz. Im wyższa częstotliwość, tym częściej, a tym samym dokładniej czujnik „odczytuje” powierzchnię. Maksymalne przyspieszenie to przyspieszenie myszy do gier w momencie gwałtownego ruchu ręki, przy którym przestaje ona czytać płaszczyznę lub matę do gier, zmuszając kursor do przewijania wokół własnej osi. W tej sytuacji kursor po prostu leci gwałtownie w górę, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo, że staniesz się łatwym celem w grze. Im wyższe przyspieszenie, tym lepiej czujnik myszy reaguje na nagłe ruchy. Należy jednak zauważyć, że maksymalne przyspieszenie, jakie może rozwinąć dłoń, mieści się w zakresie 20-30 G, więc dla oczu wystarczy przyspieszenie 50 G. Myszy z wartościami przyspieszenia poniżej 20 G mogą nie być odpowiednie dla tych, którzy grają w intensywne gry.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Wybierając mysz z przewodem lub bez należy kierować się osobistymi preferencjami. Oczywiście przy wyborze myszy bezprzewodowej przewód nie będzie przeszkadzał, ale na takie urządzenie mogą wpływać zakłócenia elektromagnetyczne. Bateria może również wyczerpać się w niewłaściwym czasie. Przewodowa mysz zapewnia stabilną transmisję sygnału przez przewód. Jednak w przypływie emocji może zostać gwałtownie pociągnięta i uszkodzona, zwłaszcza jeśli nie ma wystarczającej długości kabla. Ten nie powinien przeszkadzać podczas gry, nie powinien być zbyt sztywny. Miękki i cienki kabel w oplocie to chyba właściwy wybór. Myszki bezprzewodowe nie ustępują już przewodowym pod względem jakości i niezawodności połączenia, ale jeśli masz wątpliwości, możesz wybrać dla siebie mysz hybrydową - działa zarówno z kablem, jak i z bateriami.

Maty

Maty do myszy są dostępne w wersji z tkaniny, winylu, neoprenu i mikrofibry. Neopren i mikrofibra są uważane za doskonałe opcje do gier: są wodoodporne, mają wysokiej jakości i przyjemną w dotyku powierzchnię oraz gumowany spód, który nie pozwala na przesuwanie się po stole. Nie pojawiają się na nich zmarszczki. Maty różnią się wzornictwem, rozmiarem, kształtem i funkcjonalnością. Wybrane modele mają konfigurowalne podświetlenie RGB i bezprzewodowe ładowanie myszy bezprzewodowych. Matę należy okresowo czyścić wilgotną szmatką z kurzu. Jeśli obawiasz się, że częste czyszczenie szybciej zużyje matę i zacznie się łuszczyć, kup model z przeszytymi krawędziami.

Typ czujnika - optyczny lub laserowy

Myszy dzielą się na dwa typy w zależności od rodzaju czujnika - optyczny i laserowy. Mysz laserowa może pracować na prawie każdej powierzchni, czy to matowej, błyszczącej czy szklanej. Powierzchnia może być nierówna, nie ma tutaj ścisłych wymagań. Kolejną zaletą myszy laserowej jest jej niski pobór mocy, dlatego w myszach bezprzewodowych prawie zawsze używany jest czujnik laserowy. Co najważniejsze, czujnik laserowy ma wysoką rozdzielczość, co oznacza szybszy ruch wskaźnika. Czujnik optyczny jest mniej czuły na zakurzonych lub brudnych powierzchniach. Nie używają algorytmów do korygowania ruchu lub prognozowania, akceleracja sprzętowa jest wyłączona, dzięki czemu mysz z takim czujnikiem porusza się dokładniej. Maksymalna rozdzielczość takiej myszy jest znacznie niższa niż laserowej.