Jaka kierownica do PC? Wybieramy najlepszą kierownicę gamingową

image

W sklepach można znaleźć kierownice wielu producentów. Te kontrolery - symulują urządzenie sterujące samochodem. Jeśli chcesz doświadczyć wrażenia prawdziwej jazdy, spójrz na uznanych producentów: Logitech i Thrusmaster. Specjalizują się w kontrolerach symulatorów samochodowych, a ich produkty są uznawane za najdoskonalsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kierownicy

Na początek ogólna wskazówka: nie bądź skąpy. Branża rozwija się powoli, a nowe modele są rzadkie - zwykle z generacjami systemów. Niektórzy producenci zapewniają nawet wsteczną kompatybilność między generacjami konsol. Dlatego lepiej dokładnie rozważyć swój wybór - w końcu kupujesz sobie kontroler, który będzie ci służyć co najmniej pięć do dziesięciu lat. Odrzut najlepiej oddaje wrażenia z jazdy. Bez niej będziesz miał w rękach zwykłą „kierownicę”, która tylko pozwala ci skręcać samochodem. Dzięki odrzutowi kierownica zareaguje na każde przyśpieszenie, zorientujesz się też, że samochód stracił przyczepność do nawierzchni. Ta funkcja jest dwojakiego rodzaju: sprzężenie zwrotne wibracji tylko od czasu do czasu potrząsa kierownicą i sprawia wrażenie, jakby coś się stało pod kołami. Odrzut w pełni oddaje sytuację pod kołami, pozwalając niemal z zamkniętymi oczami poczuć, po jakiej nawierzchni jedziesz i odczuć wszelkie nierówności na drodze, a nawet różnicę w zachowaniu się różnych samochodów.

Kąt obrotu

W zależności od tej funkcji, twoja kierownica będzie się obracać w lewo i w prawo w zakresie od 180 do 1080 stopni. Do różnych celów potrzebne są różne wartości: dla początkujących odpowiednie są kierownice z małym obrotem 180-270 stopni, do grania w symulatory rajdowe wystarczy 570, dla zwykłych symulatorów samochodowych - 900-1080. Jednak im większy kąt skrętu, tym lepsze wrażenia z jazdy.

Istnieją trzy rodzaje pokrowców na kierownicę: plastikowe, gumowe i skórzane. Kierownice skórzane są najbardziej naturalne w dotyku, plastikowe - najtańsze, poza tym ślizgają się po nich ręce. Guma jest najbardziej powszechną i kompromisową opcją, jak w prawdziwych samochodach, ale nie zapewnia komfortu dotykowego. Pedały są montowane z tworzywa sztucznego i metalu. Modele metalowe są najbardziej niezawodne. Skrzynia biegów jest albo dołączana do kierownicy, albo - i najczęściej - kupowana osobno. Może być mechaniczna i sekwencyjna. Jednak większość kontrolerów zawiera dźwignię zmiany biegów.

Thrustmaster T60

T60 jest w całości wykonany z tworzywa sztucznego, kierownica obraca się tylko o 90 stopni, ma możliwość autocentrowania i mimo że posiada wbudowany silnik wibracyjny i mechanizm cofania, zapewnia jedynie niewielki opór podczas kołowania.

Thrustmaster T100

T100 jest najbardziej przystępną cenowo dostępną kierownicą typu reverse-kickback. Oferuje podstawowy zestaw funkcji: zestaw dwóch plastikowych pedałów z regulowaną wysokością, kąt skrętu 270 stopni - lepszy niż w droższym T80 - oraz skrzynię biegów. W materiałach dominuje plastik, a sama kierownica jest opleciona gumą tylko w punktach chwytnych. Mimo to, ze względu na swoją cenę, T100 jest najlepszym wyborem dla początkujących.

Logitech Driving Force GT

Driving Force GT kończy w tym roku 10 lat. Kontroler został wydany jako uproszczona wersja poprzedniej generacji Logitech G-series (G25). Odrzut Driving Force GT nie jest najbardziej realistyczny. Kierownica jest opleciona gumą tylko w punktach chwytnych. Skrzynia biegów kolumny kierownicy wykonana jest w postaci małych kluczyków, które łatwo przeoczyć.