Optymalna konfiguracja komputera do gier to równowaga między ceną a wydajnością. To jakiego komputera potrzebujesz, można określić na podstawie dwóch kryteriów: rozdzielczości ekranu i gier, w które chcesz grać. W 2020 roku na rynku dostępne są dwie rozdzielczości: FullHD i QHD (2K). Do wygodnego przejścia potrzebne są wysokie ustawienia grafiki i akceptowalny FPS. Za minimalną możliwą do odtworzenia wartość uważa się 30 klatek, ale lepiej jest wybrać nowy komputer na 60 lub nawet 120 klatek. Im więcej, tym lepiej, animacje będą płynniejsze, a reakcja będzie znacznie bardziej wrażliwa.
Montaż komputera zaczyna się od procesora, ale w przypadku komputera do gier karta wideo jest ważniejsza i zaczniemy od niej. Jeszcze kilka lat temu każdy specjalista radziłby zabrać kartę z poprzedniej serii, a nie z najnowszej, ale w 2020 roku sytuacja diametralnie się zmieniła. NVIDIA oferuje dziś karty z dodatkową funkcjonalnością, z oddzielnymi rdzeniami do renderowania ray tracingu w czasie rzeczywistym. Karty GTX 10xx można kupić 20-30% taniej niż odpowiedniki RTX 20xx. Jednocześnie nowe modele oferują zupełnie inny poziom wydajności nie tylko w grach, ale także w przetwarzaniu wideo, renderowaniu trójwymiarowych obiektów. Ustawienia takie jak RTX i DLSS zostały stworzone dla komputerów z najwyższej półki, a ścieżka do nich jest uporządkowana od optymalnego sprzętu. Z
Potężny procesor to klucz do szybkiego działania komputera. W przypadku gier pułap to 8 rdzeni. W związku z tym optymalny komputer do gier powinien współpracować z 6 lub 8 rdzeniowym procesorem. Moc obliczeniowa zależy bezpośrednio od rdzeni i częstotliwości. Jednak te wskaźniki nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistą moc. Architektura jądra jest bardzo ważna. Oznacza to, że różne procesory z tą samą liczbą rdzeni i częstotliwościami mogą mieć bardzo różne wskaźniki mocy obliczeniowej. Wybierając procesor, kieruj się logiką - co najmniej 6 rdzeni, a im nowszy, tym lepiej. Na podstawie tych parametrów możemy wyróżnić dwa procesory najnowszej dziewiątej generacji od Intela - i5-9600K oraz i7-9700K oraz bardziej energooszczędną wersję i5-9400F.
Tu obowiązuje zasada - im wyższa częstotliwość, tym szybsza pamięć. Najniższa częstotliwość DDR4 to 2400 MHz, najwyższa dla komputerów konsumenckich to 3466 MHz. Jest też różnica, z jaką prędkością pamięć RAM jest zapełniana i odczytywana - 31 GB / s lub 41 GB / s. W przypadku podstawowego komputera do gier wystarczy 8 GB, ale dziś niektóre gry już zajmują do 10 GB pamięci RAM, więc lepiej od razu zainstalować 16 GB. Brak pamięci może negatywnie wpłynąć na twój dysk twardy, nie wspominając o zawieszeniach w grach.
Już teraz trudno wyobrazić sobie optymalny komputer bez dysku SSD. Dodaj parę dysków SSD + HDD, a będziesz mógł cieszyć się natychmiastowym pobieraniem programów, systemu, gier, zapisów itp. Pod warunkiem, że wszystko to zostanie zainstalowane na dysku SSD. Dyski półprzewodnikowe (SSD) są dwojakiego rodzaju:
• M.2 - łączy się bezpośrednio z płytą główną, topowe modele mogą zapisywać i odczytywać dane z prędkością do 3,5 GB / s.
• SATA to wspólne złącze, które łączy 99% wszystkich dysków dowolnego typu. Jego ograniczenie prędkości to 520 MB / s.