Konieczność sprawdzenia karty graficznej na komputerze lub laptopie może pojawić się w wielu przypadkach. To na przykład pogorszenie wydajności gier czy zakup nowego sprzętu ze sklepu lub używanego. Aby nie kontaktować się z centrum serwisowym, możesz skorzystać ze specjalnych programów (testy warunków skrajnych), które pozwalają szybko i z maksymalną dokładnością wykryć wszystkie awarie i ocenić stan GPU. Dokładna kontrola ujawnia również szkody spowodowane, na przykład, nieprzestrzeganiem przepisów transportowych.
Głównymi producentami kart graficznych do komputerów PC i laptopów są MSI, Gigabyte i ASUS. Niezależnie od wysokiej jakości produktów, karta wideo dowolnej marki może ostatecznie stać się bezużyteczna z powodu ciągłych przeciążeń, niewystarczającego chłodzenia lub przynajmniej wady fabrycznej. Typowe oznaki słabej wydajności karty graficznej to:
• Szumy, poziome lub pionowe linie, lub drgania ekranu to pierwsze oznaki, że GPU nie działa prawidłowo.
• Podczas włączania komputera lub laptopa mogą pojawić się charakterystyczne sygnały dźwiękowe (pikanie). W ten sposób karta wideo ostrzega, że wkrótce przestanie działać. Ponadto podczas pracy komputera mogą wystąpić różne usterki dźwięku (na przykład zapętlenie dźwięku).
• Różne błędy i problemy w działaniu komputera mogą być związane z dowolnym komponentem, ale urządzenie wideo działa nieprzerwanie od włączenia do wyłączenia komputera. Dlatego prawdopodobieństwo jego awarii jest kilkakrotnie wyższe. Nawet jeśli obraz na ekranie jest wysokiej jakości, warto przeprowadzić testy diagnostyczne.
W niektórych przypadkach karta graficzna może być wadliwa z powodu wad fizycznych. Dlatego przed przeprowadzeniem testów oprogramowania dokładnie je zbadaj.
Programiści systemów operacyjnych co roku rozszerzają swoją funkcjonalność i wbudowują dodatkowe narzędzia do swoich produktów. Dotyczy to również informacji dostępnych użytkownikowi na temat komponentów. Istnieje kilka sposobów sprawdzenia modelu karty graficznej w systemie Windows 10. Najłatwiejszy sposób umożliwia menedżerowi urządzeń. Niezależnie od tego, czy masz komputer stacjonarny, czy laptop.
Znajdź skrót „Mój komputer” na pulpicie i kliknij go prawym przyciskiem myszy.
W otwartym menu wybierz „Właściwości”. W wyświetlonym oknie możesz określić nazwę modelu procesora, wersję systemu operacyjnego, ilość pamięci RAM itp.
Następnie w lewej części okna znajdź pozycję „Menedżer urządzeń” i kliknij ją lewym przyciskiem myszy. W menedżerze urządzeń wybierz pozycję „Karty wideo”.
Zobaczysz, jaką masz kartę graficzną. Jeśli zobaczysz coś w rodzaju „Standardowa karta graficzna”, oznacza to, że nie masz zainstalowanych sterowników dla akceleratora graficznego. Możesz także oglądać wiele urządzeń zamiast jednego. Sugeruje to, że masz zarówno zintegrowaną, jak i oddzielną kartę graficzną. Jeśli nie masz zainstalowanych sterowników, a poprzednia metoda nie pomogła, możesz skorzystać z usług innego wbudowanego narzędzia.
Naciśnij na klawiaturze kombinację klawiszy Win (klawisz z ikoną Windows) + R. W oknie, które zostanie otwarte, wprowadź polecenie dxdiag i naciśnij Enter. Otworzy się narzędzie diagnostyczne, umożliwiające uzyskanie informacji o karcie graficznej. W drugiej zakładce, którą można nazwać „Wyświetlacz” lub „Monitor”, zobaczysz charakterystykę karty graficznej. Rozmiar pamięci, typ chipa, tryb ekranu itp.
Karta graficzna jest podłączona do płyty głównej przez gniazdo PCI. W związku z tym możesz zidentyfikować kartę graficzną za pomocą narzędzia konsoli lspci, które pozwala zobaczyć wszystkie urządzenia PCI. Jeśli używasz polecenia lspci po raz pierwszy, musisz zaktualizować bazę danych urządzeń PCI. Wpisz:
• sudo update-pciids
• Teraz użyj następującego polecenia, aby znaleźć producenta i nazwę karty graficznej lspci | grep -E "VGA|3D"
• Po poznaniu portu PCI karty graficznej, na przykład 1c: 00.0, możesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jego temat: sudo lspci -v -s 1с:00.0