Okulary VR to wyspecjalizowane urządzenie umożliwiające symulację różnorodnych audiowizualnych przestrzeni 3D. Składa się z plastikowego (rzadziej tekturowego) korpusu, ekranu z przegrodą oraz soczewek asferycznych skupiających obraz. Efekt obecności powstaje dzięki adaptacyjnej transmisji obrazu do każdego oka z osobna oraz śledzeniu wszystkich ruchów głowy za pomocą żyroskopu i akcelerometru.
Przeważnie okulary VR służą do oglądania wideo 3D i tworzenia efektu przebywania w grach. Jednak jeśli sięgniemy głębiej, zobaczymy, że jest wiele obszarów ich zastosowań. Wizyta w najbardziej odległych zakątkach, leżąc na kanapie, to marzenie wielu. Okulary VR pozwolą ci spacerować ulicami znanych miast, oglądać arcydzieła w muzeach lub siedzieć nad brzegiem ciepłego morza w mroźną zimę. Dzięki urządzeniom wirtualnej rzeczywistości proces uczenia się może osiągnąć nowy poziom. To na przykład studiowanie anatomii człowieka, ruchu ciał kosmicznych, budowy kształtów geometrycznych, budowy atomów i cząsteczek. Jest to znacznie łatwiejsze, gdy masz możliwość dotknąć wszystkiego własnymi rękami i zbadać przedmioty ze wszystkich stron.
Obecnie na rynku jest około 1000 okularów VR, więc jest w czym wybierać. Celowo wszystkie są podzielone na 4 typy:
• Okulary VR do smartfonów ;
• Okulary VR do komputerów PC i laptopów ;
• Okulary VR do konsol do gier ;
• Samodzielne okulary VR.
Okulary VR do smartfonów
W okularach wirtualnej rzeczywistości do smartfonów ekran jest odtwarzany przez wyświetlacz urządzenia mobilnego. Świetnie nadają się do oglądania filmów 3D, mobilnych gier VR (np.Minecraft, Real Recing 3, Need For Speed Shift, GTA Vice City) oraz aplikacji 3D na PC.
Okulary rzeczywistości wirtualnej do komputerów osobistych i laptopów zapewniają głębsze „zanurzenie” w wyimaginowanym świecie niż gadżety do smartfonów. Wyposażone są w pełny wyświetlacz (w topowych modelach są dwa), dodatkowe czujniki, kontrolery i akcesoria. Działają tylko z komputerem, do którego są podłączone kablami i mają wbudowane czujniki do śledzenia pozycji użytkownika w przestrzeni (słynny Oculus Rift posiada stacje bazowe, które mogą monitorować wszystkie ruchy gracza).
Okulary rzeczywistości wirtualnej na konsole do gier są podobne pod względem parametrów technicznych do gadżetów na komputery PC, ale „zaostrzone” specjalnie dla gier. Doskonałym przykładem jest Sony PlayStation VR. Takie okulary działają tylko z konsolą do gier. Mają wbudowany zestaw słuchawkowy i czujniki do śledzenia ruchów użytkownika w wirtualnej przestrzeni.
Autonomiczne okulary wirtualnej rzeczywistości to najbardziej funkcjonalne i najdroższe w segmencie gadżetów VR. Są wyposażone w mocny procesor, pamięć RAM i flash, baterię oraz własny system operacyjny, który pozwala na instalację gier i aplikacji bezpośrednio w kasku. To model mobilny (może być używany w dowolnym miejscu). Nie wymagają wiązania ze smartfonem, komputerem ani konsolą.